Owgels 5L Oxygen Concentrator

Key features
- Purity 90-95%
- Type Home Stationary
- Continuous Flow 0.5-5LPM
- Weight 19kg
- Oxygen Purity Indicator (OPI) No
- Power consumption 350watts
Specifications
| Purity | 90-95% |
|---|---|
| Type | Home Stationary |
| Continuous Flow | 0.5-5LPM |
| Weight | 19kg |
| Power consumption | 350watts |
| Sound level | 50db |
| Dimensions | 25.6H x 13.38W x 11.81Dinch |
| Operating altitude | 7500feet |
| Outlet pressure | 8psi |
| System Malfunction Alarm | Yes |
|---|---|
| Indian Voltage Model | Yes |
| Company Headquarters | China |
| CE Certified | Yes |




