Airsep Newlife Elite 5 LPM

Key features
- Purity 90-95%
- Type Home Stationary
- Continuous Flow 1-5LPM
- Weight 24.5kg
- Oxygen Purity Indicator (OPI) No
- Power consumption 350watts
Specifications
| Purity | 90-95% |
|---|---|
| Type | Home Stationary |
| Continuous Flow | 1-5LPM |
| Weight | 24.5kg |
| Power consumption | 350watts |
| Sound level | 48db |
| Dimensions | 28.5H x 15.7W x 14.5Dinch |
| Operating altitude | 10000feet |
| Outlet pressure | 8psi |
| Loss of Power Alarm | Yes |
|---|---|
| No Flow Alarm | Yes |
| Indian Voltage Model | Yes |
| Company Headquarters | USA |
| US FDA Approved | Yes |
| CE Certified | Yes |




