BPL Oxy 5 Neo (Dual flowmeter)

Key features
- Purity 90-95%
- Type Home Stationary
- Continuous Flow 0.5-5LPM
- Weight 25kg
- Oxygen Purity Indicator (OPI) No
- Power consumption 400watts
Specifications
| Purity | 90-95% |
|---|---|
| Type | Home Stationary |
| Continuous Flow | 0.5-5LPM |
| Weight | 25kg |
| Power consumption | 400watts |
| Sound level | 55db |
| Dimensions | 21.8H x 11.22W x 18.5Dinch |
| Operating altitude | 6000feet |
| Outlet pressure | 7.25psi |
| Loss of Power Alarm | Yes |
|---|---|
| System Malfunction Alarm | Yes |
| Indian Voltage Model | Yes |
| Company Headquarters | India |



