Airsep Intensity 8

Key features
- Purity 90-95%
- Type High Flow Stationary
- Continuous Flow 1-8LPM
- Weight 24.5kg
- Oxygen Purity Indicator (OPI) No
- Power consumption 410watts
Specifications
| Purity | 90-95% |
|---|---|
| Type | High Flow Stationary |
| Continuous Flow | 1-8LPM |
| Weight | 24.5kg |
| Power consumption | 410watts |
| Sound level | 52db |
| Dimensions | 27.5H x 16.5W x 14.5Dinch |
| Operating altitude | 10000feet |
| Outlet pressure | 20psi |
| Loss of Power Alarm | Yes |
|---|---|
| System Malfunction Alarm | Yes |
| No Flow Alarm | Yes |
| Indian Voltage Model | Yes |
| Company Headquarters | USA |
| US FDA Approved | Yes |
| CE Certified | Yes |




